Gatavošanās dzemdībām

Grūtniecības deviņus mēnešus mēdz dēvēt arī par gaidību laiku. Mēs aicinām šo lielā notikuma gaidīšanas periodu izmantot, lai sagatavotos dzemdībām un iegūtu zināšanas gan par pašu dzemdību procesu, gan sevis un  jaundzimušā aprūpēšanu pēc došanās mājās no Dzemdību nama.

  • Vai ir nepieciešams dzemdību plāns?

Dzemdību plāna lielākā vērtība ir savu vēlmju, zināšanu un arī iespēju apzināšana: Vai zinu, kā rīkoties, kad parādīsies dzemdību priekšvēstneši? Vai vēlos, lai dzemdībās ar mani kopā ir partneris, un kādu atbalstu es no viņa sagaidu? Vai esmu zinoša par sāpju remdēšanas veidiem, ja dzemdību sāpes kļūs nepanesamas? Ja savlaicīgi būsi apsvērusi visus ar gaidību laiku, dzemdībām un pēcdzemdību periodu saistītos jautājumus, varēsi nesteidzīgi tos pārrunāt ar grūtniecību uzraugošo speciālistu un partneri, apmeklēt lekcijas, lai gūtu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem, kā arī izstudēt informāciju par dzemdību norisi. Iesakām informāciju smelties profesionālos avotos, jo internetā var atrast arī nekorektus un sagrozītus faktus.

  • Vai ir vērts apmeklēt izglītojošas lekcijas un nodarbības?

Pirmsdzemdību nodarbību un lekciju apmeklēšana sniegs lielāku drošību un sapratnes sajūtu par to, kas ar Tavu organismu un bērniņu notiek dzemdību laikā. Nodarbībās gūsi  arī pavisam praktiskus padomus: ko likt dzemdību somā? kā aprūpēt mazuļa nabiņu? u.tml.

Ar lekcijām un nodarbībām, kas notiek Rīgas Dzemdību namā un ko vada mūsu pieredzējušās vecmātes vari iepazīties ŠEIT.

Mājas lapā esam sagatavojuši atbildes uz bieži uzdotiem jautājumiem, piemēram: Kad ir laiks doties uz Dzemdību namu?, Ko ņemt līdzi, dodoties uz dzemdībām?, u.c.

  • Vai esmu informēta par iespējām remdēt dzemdību sāpes?

Pēc zinātnieku atzinuma dzemdību sāpes ir kvalificējamas kā vienas no stiprākajām cilvēkam zināmajām sāpēm. Sāpju sajūtu ietekmē gan fizioloģiskie, gan emocionālie faktori. Dzemdību sāpju remdēšanai izmanto gan īpašas pozas un elpošanas tehniku, gan medikamentus jeb dzemdību analgēziju.

Būs daudz vieglāk pieņemt lēmumu par vienas vai otras metodes izmatošanu sāpju remdēšanai, ja iepriekš ar tām būsi iepazinusies.

  • Vai esat gatavi drošam mājupceļam no Dzemdību nama un mazulim ir iekārtota piemērota un droša vide?

Mazulīša ienākšanai ģimenē jāsagatavojas jau pirms dzemdībām. Pirmkārt - drošam ir jābūt pašam mājupceļam! Tādēļ -  ja vecāki jaundzimušo plāno pārvadāt automašīnā, jau iepriekš jāsarūpē autokrēsliņš. Dvīņu vecākus aicinām izmantot Dzemdību nama fonda piedāvāto iespēju autokrēsliņus iznomāt.

Tāpat jau laicīgi jāiegādājas zīdaiņa gultiņa, jo, lai arī mazulim tuvs kontakts ar vecākiem ir ļoti svarīgs, tomēr drošības apsvērumu dēļ jaundzimušajam vajag gulēt savā gultiņā vecāku tuvumā, nevis gultā kopā ar vecākiem.

  • Vai esat apsvēruši atbalsta iespējas pirmajam periodam pēc dzemdībām?

Pirmās sešas nedēļas pēc dzemdībām tiek sauktas par pēcdzemdību periodu, kad sievietes organisms atgūstas pēc smagā darba – bērniņa laišanas pasaulē. Jaunajai māmiņai šajā laikā jāievēro saudzējošs režīms, kas nereti ir grūti izdarāms, jo rūpēm par sevi pievienojušās rūpes par mazulīti. Tas nozīmē, ka jau iepriekš jāizplāno, kurš vismaz pirmajos divos pēcdzemdību mēnešos jaunajai māmiņai sniegs praktisku atbalstu.

Dzemdību nams piedāvā lekcijas un nodarbības, kas ir noderīgas tieši jaunajiem vecākiem: kā aprūpēt zīdaini, veicinot viņa attīstību; zīdīšanas nodarbības un individuālas konsultācijas par ēdināšanu ar krūti, uztura konsultācijas un  lekcijas par pašaprūpi pēc fizioloģiskām dzemdībām un ķeizargrieziena.

Informācija par nodarbībām un konsultācijām pieejama ŠEIT

Tāpat nodrošinām vecmātes vizītes mājās, kuru laikā vecmāte izvērtēs un sniegs atbalstu gan māmiņai, gan bērniņam.

Show log