Jaundzimušā aprūpe pēc dzemdībām

Pirmo reizi jaundzimušā veselības stāvoklis tiek  izvērtēts tūlīt pēc piedzimšanas, pirmajās dzīves minūtēs. Tikko pasaulē nākušo mazuli izvērtē pēc tā dēvētās Apgares skalas jeb 5 rādītājiem - sirdsdarbības, elpošanas, ādas krāsas, muskulatūras tonusa un refleksiem.

Ja ar bērniņa veselību viss ir kārtībā, viņu uzliek mammai uz vēdera, un jau pirmās stundas laikā tiek uzsākta zīdīšana. Turpat dzemdību  istabā vecmāte bērniņu arī nomēra un nosver, kā arī bērnu apskata jaundzimušo ārsts - neonatologs.

Pēc fizioloģiskām dzemdībām māmiņa ar mazuli 2 stundas atrodas Dzemdību centrā veselības novērošanai, bet pēc tam tiek pārvesti uz pēcdzemdību aprūpes palātu  Mātes un bērna aprūpes nodaļā.

Ja dzemdības notiek ķeizargrieziena operācijas ceļā, jaundzimušo sākotnēji uzrauga vecmāte, tētis vai cits ģimenes loceklis, kas piedalās dzemdībās. Tiklīdz operācija ir pabeigta, un ja to atļauj māmiņas un jaundzimušā stāvoklis, mazulis tiek nogādāts pie māmiņas pēcoperācijas palātā un turpat tiek uzsākta zīdīšana.

Situācijās, kad jaundzimušajam pēc dzimšanas rodas veselības problēmas, nekavējoties tiek pieaicināts neonatologs, bet pirmās palīdzības sniegšanu spēj nodrošināt jebkurš no Dzemdību nama ārstniecības personāla. Priekšlaicīgās un riska grupas dzemdībās, kā arī  ķeizargrieziena operācijās  neonatologs ir klāt jau bērna dzimšanas brīdī.

Ja neonatologs novērtē, ka jaundzimušajam ir nepieciešama ārstēšana vai novērošana, bērniņu, atkarībā no medicīniskās situācijas, pārved uz Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļu vai bērnu aprūpes palātu Mātes un bērna aprūpes nodaļā, kur viņš atrodas nepārtrauktā ārstu un bērnu māsu uzraudzībā. Vecāki savu bērniņu var apraudzīt jebkurā diennakts laikā.

Show log