Jaundzimušo intensīvā terapija

Viens no svarīgākajiem rādītājiem, kas raksturo dzemdību iestādes kvalitāti, ir jaundzimušo intensīvās terapijas nodrošinājums.

Rīgas Dzemdību namā ir tehnoloģiski vislabāk aprīkotā jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļa valstī, kur jaundzimušie nepieciešamības gadījumā saņem visaugstākā līmeņa specializētu palīdzību pie neonatologiem ar ilggadēju pieredzi sarežģītu jaundzimušo veselības problēmu risināšanā. Šeit strādājošie speciālisti ārstēšanā pielieto vismūsdienīgākās ārstēšanas metodes un tehnoloģijas.

Dzemdību nama Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā katru gadu ārstējas aptuveni 400 bērnu, tajā skaitā priekšlaicīgi dzimuši mazuļi, kas sver pat mazāk par 1kg un ir nākuši pasaulē stipri pirms laika.

Intensīvās terapijas nodaļā tiek aprūpēti priekšlaikus dzimušie, kā arī laikā dzimuši jaundzimušie ar nopietnām veselības problēmām, kuriem nepieciešama ārstēšana, izmeklēšana un dzīvības svarīgo funkciju monitorēšana. Jaundzimušajiem tiek nodrošināta īpaša vide inkubatoros vai uz  apsildāmajiem galdiem. Pēc nepieciešamības viņi saņem elpošanas atbalstu, medikamentozo terapiju, parenterālo ēdināšanu, kad uzturvielas tiek ievadītas caur intravenozo katetru vai citas manipulācijas, ko var veikt tikai specializētā jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. 

Liela loma, jaundzimušajam atrodoties intensīvajā terapijā,  tiek piešķirta ģimenes iesaistei bērna aprūpē. Vecāki piedalās jaundzimušā barošanā un  mācās aprūpēt savu bērniņu. Pēc iespējas agrāk tiek nodrošināts mazuļa kontakts ar māmiņu vai tēti, pielietojot “ķengura metodi”, kad mazulītis tiek izņemts no inkubatora un pavada laiku pie māmiņas vai tēta krūtīm ādas-ādas kontaktā.

Ja jaundzimušā stāvoklis ātri stabilizējas un intensīva ārstēšana un monitorēšana vairs nav nepieciešama, mazulītis var turpināt ārstēties Mātes un bērna aprūpes nodaļā un atrasties palātā kopā ar māmiņu līdz izraksta brīdim.

Ja jaundzimušajam nepieciešama ilgstošāka ārstēšana un mediķu uzraudzība, vai arī nepieciešamas veikt specifiskus izmeklējumus, tad pēc pirmās dzīves nedēļas viņš tiek pārvests uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu. 

 

Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļa ir aprīkota ar modernākajām tehnoloģijām. Piemēram, jaundzimušajiem ar elpošanas problēmām, oglekļa dioksīda un skābekļa daudzumu asinīs mēra ar transkutāno gāzu analizatoru, tādējādi iztiekot bez vajadzības veikt dūrienu pirkstiņā, lai noņemtu asinsanalīzes.

 

Show log